szechenyi
Főoldal

Kedvezményezett neve: 

Gyermekkert Személyiségfejlesztő Óvoda Alapítvány

 

Projekt címe:

Közösségfejlesztés a Gyermekkert Személyiségfejlesztő Óvoda Alapítvánnyal

 

Projekt azonosítószám:

EFOP-1.3.5-16-2016-00767

 

Támogatás összege : 24 914 411 Ft

A támogatás mértéke :  100%

 

A Projekt megvalósítási időszakának kezdő idõpontja: 2017.05.01

A Projekt fizikai befejezésének tervezett napja:  2020.05.01

A pályázatról

A pályázatról

Elérhetőségek

Képviseli:  Gyermekkert Személyiségfejlesztő Óvoda Alapítvány

E-mail:  gyermekkert@emel.hu

Telefon: +36 30/382 3208

Levelezési cím: 4030 Debrecen, Kiss Áron utca 31/b

Helyi hagyományok ápolás

1. alkalom

Időpont: 2017.10.06.

2. alkalom

Időpont: 2017.10.12

A Helyi hagyományok ápolása címen az őszi karnevál rendezvény 2017. október 12. (csütörtök), 15:00-18:00 között került megrendezésre. 
A program keretében a gyermekeket megismertettük az őszi népszokásokkal, és ehhez kapcsolódóan eseményeket szerveztünk nekik. Ezek során a résztvevők megismerhették más kultúrák szokásait is, amelyek szorosan kapcsolódnak ehhez az időszakhoz. 
A gyermekek egészséges fejlődésének érdekében létrehoztunk projecteket, amelyeken fejleszthették kreativitásukat, és megismertettük velük az alapvető kulturális elemeket, amelyek az időszakra jellemzőek. Mindezt annak érdekében, hogy a napon közösen emlékezzenek és felelevenítsék népi szokásokat, és újraélhessék azokat. 
A helyszínen csoportmunkára épülő feladatokat láttak el. Asszociációs gyakorlatokat végeztünk a részvevőkkel, hogy jobban megismerhessék a népi kultúra múltját, szépségeit. 
A foglalkozásokon a gyermekek a kézügyességüket fejlesztették, színjátszó- és tánc programok keretében ismerkedhettek meg az időszak jellegzetes kulturális eseményeivel. 
A rendezvényen kifejezett célunk volt a társadalmi összetartozás növelése, a segítségnyújtás és a hagyományok őrzésének megszerettetése. 
A gyermekeket kisebb csoportokba osztottuk, és különböző oktató-fejlesztő tevékenységeket folytattak, mindezt a megadott téma szerint. 

3. alkalom

Időpont:  2017.10.14

A rendezvényt helyi hagyományok ápolása címen hagyományőrző családi nap néven, 2017. október 14. (szombat), 15:00-18:00 tartottuk meg. 
A program keretében a helyi hagyományok alapulvételével hagyományőrző programok voltak, így különösen az őszi időszakhoz tartozó tipikus és atipikus tevékenységek. 
A rendezvényen alkalmunk volt a helyi szokásoknak megfelelő kézműves tevékenységeket folytatni, megismerkedtünk a helyi hagyományokkal, azok eredetével, és azokat gyakorlatban is volt alkalmunk megtapasztalni. A gyermekeknek a környezettudatosságra nevelés szempontjából olyan foglalkozásokat alkottunk, ahol az önkéntesség és a fenntartható fejlődés alapvető értékeivel ismerkedhettek meg, valamint csoportmunkára épülő foglalkozásokon a közösségtudatukat fejlesztették. 
A tündérkert ideális hely volt a népi kultúra megismerésére, ezen belül a népi dalok egy részét megismertük, kifejezetten az időszakhoz igazodó énekeket. 
A program keretében esélyünk volt megismerni a múlt történelmét az időszakhoz kapcsolódó vonzatban, így a népviselet, építészet, és táplálkozási szokások tekintetében. 

4. alkalom

Időpont: 2017.10.20

A Helyi hagyományok ápolása címen az őszi népszokások rendezvény 2017. október 20. (péntek), 15:30 -18:30 között került megrendezésre. 
A program keretében a gyermekeket megismertettük az őszi népszokásokkal, és ehhez kapcsolódóan eseményeket szerveztünk nekik. Ezek során a résztvevők megismerhették más kultúrák szokásait is, amelyek szorosan kapcsolódnak ehhez az időszakhoz. 
A hagyományok ápolása érdekében létrehoztunk projecteket, amelyeken a gyermekek kiélhették fantáziájukat, és szabad módon felhasználhatták a rendelkezésre álló eszközöket annak érdekében, hogy a napon közösen emlékezzenek és felelevenítsék népi szokásokat, és újraélhessék azokat. 
A helyszínen csoportmunkára épülő feladatokat láttak el. Asszociációs gyakorlatokat végeztünk a részvevőkkel, hogy jobban megismerhessék a népi kultúra múltját, szépségeit. 
A foglalkozásokon kézművességet tanultak a résztvevők, színjátszást gyakoroltak, lehetőségük volt továbbá történelemmel ismerkedni, és azt újraélni. 
A rendezvényen kifejezett célunk volt a társadalmi összetartozás növelése, a segítségnyújtás és a hagyományok őrzésének megszerettetése. 
A gyermekeket kisebb csoportokba osztottuk, és különböző oktató-fejlesztő tevékenységeket folytattak, mindezt a megadott téma szerint. 

5. alkalom 

Időpont: 2017.12.15

A rendezvényt 2017.12.15-én tartottuk meg az alapítványi óvodában.

Az alkalom kapcsán az óvoda meghívta a szülőket egy adventi előadás megtekintésére. A kis gyermekek táncos-zenés darabbal készültek, körbefogva az adventi hagyományokat.

Az előadás során a gyermekek megtanulták, hogy ez az időszak az elmélkedésről és a lelki egyensúlyról szól.

A darabba be voltak építve olyan elemek, amelyek a szentcsalád-járást mutatták be, továbbá az adventi koszorú védelmét a gonoszok ellen.

Az előadás után a gyermekek által készített ajándékokat odaadtuk a szülőknek, majd ezek után közösen a hagyományhoz kapcsolódó játékokat folytattunk.

6. alkalom

Időpont: 2018.02.22

A rendezvényünk a farsangi népszokások, néphagyományok témakörre fókuszált. Ezt a rendezvényt 2018.02.22-én tartottuk meg.
A farsang többségében a gyerekek életében játszik fontosabb szerepet, de a szülők szerint fontos, hogy csemetéik tudják, hogy ilyenkor milyen szokásokat, hagyományokat ünneplünk.
Játékos programokat szerveztünk, ezzel élvezetesebbé téve a rendezvényünket. Nagyon sok résztvevője volt ezeknek a játékoknak és rendkívül aktívak voltak a résztvevők a tevékenység közben.
A programok során a résztvevőknek lehetőségük volt megismerni olyan régi hagyományokat, amelyeket a rendezvényünk előtt nem feltétlenül tudtak. A gyerekek nagyon fogékonyak voltak az új ismeretek megszerzésére.

7. alkalom

Időpont: 2018.03.03

Rendezvényünk a tavaszváró családi rendezvényt vette alapul témájaként, és ezen belül kíván a résztvevőinek egy emlékezetes élményt szerezni.
Rendezvényünkre 2018.03.03-án került sor. Célközönségünk életkora elég széles skálán mozgott.
A gyermekek egy nagyon élvezetes előadással kedveskedtek a résztvevőknek. Ez a kedves kis előadás volt a fő esemény. Ezen kívül megtárgyaltuk a résztvevőkkel, hogy hogyan készülnek a Húsvétra, illetve mi az amit preferálnak a tavaszban és mi az amit, ha lehetne, akkor elkerülnének ebben az évszakban.
A családok nagy része azt nyilatkozta, hogy gyermekeikkel együtt végzik az előkészületeket, illetve ilyenkor sokkal aktívabbak az ifjoncok, mint például télen, mikor hideg van.
Az a konklúzió vonható le a rendezvény kapcsán, hogy a résztvevők nagyon élvezték az előadást, illetve aktívan hozzájárultak a rendezvény pozitív végkimeneteléhez.

8. alkalom: 

Időpont: 2018.04.15

Rendezvényünk fő tevékenységének céljaként a sétálást tűzte ki az autista gyermekekért. Az eseményt 2018.04.15-én tartottuk meg számos együttérző résztvevővel.
Szimbolikus kék színű lufikkal vonultak az emberek végig Debrecen utcáin, ezzel kifejezve azt, hogy nincsenek egyedül az autista gyermekek. A sétát elsősorban azért rendeztük, hogy az emberek elfogadják az autista gyerekeket. A sétán továbbá részt vettek olyan gyermekek is, akik ezzel a szörnyű betegséggel élnek, továbbá a családtagjaik is.
Rengeteg ember összegyűlt azért, hogy kifejezzék együttérzésüket a gyermekek iránt, illetve, hogy közvetítsék azt, hogy a szülők merjenek segítséget kérni, nem egyedül kell végigmenni ezen a borzalmas folyamaton.

9.alkalom:

Időpont: 2018.05.11

2018.05.11-én rendeztük meg a Százszorszép Óvodában 15:00-18:00 között az idei Majálist.

A napsütéses idő lehetővé tette, hogy színes programokkal és játékokkal örvendeztessük meg a résztvevőket az óvoda udvarán.

Rengeteg család volt jelen és együtt élvezhették az udvar adta lehetőségeket, használható volt a helyi játszótér, a sportkedvelők a focipályát is igénybe vehették.

Több fajta ugráló vár is a gyerekek rendelkezésére állt, a bátrabbak és nagyobbak egy várat megformáló játékban élhették ki fáradhatatlan jókedvüket, a kisebbek számára egy minibb ugráló vár lett felhúzva, hogy ők se maradjanak ki a jóból. 

Az eseményt megkoronázta az is, hogy szebbnél szebb arcfestések lettek készítve a gyerekeknek.

Ételt, italt is lehetett fogyasztani és a remek hangulat fokozása végett zenés, gitáros produkció is jelen volt.

10.alkalom

Időpont: 2018.05.29

Eseményünk a népi játékok bemutatására, helyi hagyományok ápolására jött létre, amelyet 2018.05.29-én tartottunk meg 15:30-tól a gyermekkert Alapítvány Óvodában.

A szép időjárásnak köszönhetően a gyerekek kihasználhatták az udvar adta lehetőségeket, játszhattak az ott lévő játszótéren, viszont ami a rendezvény lényege volt, fel lettek állítva hagyományőrző népi játékok, melyekkel felidézhettél a régi korok vidám közösségi hangulatát.

Megtalálhatóak voltak a hordólovaglás, csirkepofozó, tandemsík és más fából készült játékok.

Rengeteg család vett részt a rendezvényen, mindenki számára örömet okoztak a játékok, hiszen ki nosztalgiával gondolt vissza rájuk kinek pedig teljesen új élményeket adott. Az is fontos szerepe a rendezvénynek, hogy közelebb hozza a családokat egymáshoz és a gyerekek együtt tapasztalhassák meg hogy milyen volt az élet régen.

11.alkalom

Időpont: 2018.05.31

Eseményünk a régi idők játékai bemutatására jött létre, amelyet 2018.05.31-én tartottunk meg 15:00-tól a gyermekkert Alapítvány Óvodában.

A rendezvényt az óvoda termében tartottuk meg, amelyre szép számban érkeztek az érdeklődők. Kicsiket és nagyokat is egyaránt érdekelték a játékok és csodálattal tekintettek rájuk, hogy milyen eszközöket használtak régen az emberek maguk szórakoztatására.

A programok során a résztvevőknek lehetőségük volt megismerni olyan régi hagyományokat, amelyeket a rendezvényünk előtt nem feltétlenül tudtak. A gyerekek nagyon fogékonyak voltak az új ismeretek megszerzésére.

Nagyon sok résztvevője volt ezeknek a játékoknak és rendkívül aktívak voltak a résztvevők a tevékenység közben.

 

12.alkalom

Időpont: 2018.06.01

Eseményünk a Pünkösd, vagyis az egyház születésnapját eleveníti meg 2018.06.01-én 15:00-18:00-ig a Gyerekkert Alapítvány Óvodában.

A rendezvényt az óvoda termében tartottuk meg, amelyre szép számban érkeztek az érdeklődők. Kicsiknek és nagyoknak is egyaránt szórakoztató programok és előadások voltak megfigyelhetőek.

Fontos, hogy a gyerekek tisztában legyenek az ünnepek jelentésével és ez a rendezvény tökéletes volt arra, hogy közelebb hozza számukra a Pünkösd miben létét.

13.alkalom

Időpont: 2018.06.08

A népi mesterségek megismerése címen került megrendezésre 2018. június 08-án 11:00-14:00 között eseményünk a Tündérkertben.
A programok keretében a gyerekekkel megismertettük a népi mesterségeket és ehhez kapcsolódóan játékokat szerveztünk nekik, amelyekkel közelebb érezhetik magukhoz a régi időket. Betekintést nyerhettek egy másik életformába, mint amit a mai ember tapasztal nap, mint nap.
Igyekeztünk kortól és nemtől függetlenül mindenkit bevonni a játékokba ezzel is szorosabb köteléket kialakítva a családokon belül, így kicsik és nagyok együtt dolgozva vehettek részt a versenyeken.
Emelte a nap fényét a bográcsban elkészült finom étel és a finomságokkal és innivalóval megrakott asztalok is, hogy a kifáradt játékosok ott szusszanhassanak egyet új erőt gyűjtve a nap további részéhet.

14.alkalom

Időpont: 2018.06.08

Rendezvényünk az ép gyerekek családjai és a fogyatékos gyermeket nevelő családok kapcsolatának erősítéséért lett megrendezve 2018. június 08-án (péntek) 15:00-18:00 között a Kemény Zsigmond Utcai Óvodában.
Nagyon jó hangulatban telt az udvaron megrendezett esemény, rengeteg programmal és érdekességgel vártuk a családok érkezését.
Igyekeztünk mindenki számára érdekessé és izgalmassá tenni a napot, az állatkedvelők kipróbálhatták kisebb és nagyobb póni hátán a lovaglást és külön állatsimogató is volt ahol a gyerekek barátkozhattak nyuszikkal.
Számos kézműves játék is kipróbálható volt, amelyek fejlesztik a gyerekek kreativitását és kézügyességét.
A kalandkedvelők számára akadálypályákat hoztunk létre ahol a fáradhatatlanok is kifáraszthatták magukat. Rengeteg produkció is megfigyelhető volt, táncos bemutatók, bohócelőadás.
Természetesen a finomságra vágyókra is gondoltunk és nagyon ízletes étel lett készítve a bográcsban.

 

15.alkalom

Időpont: 2018.12.18

A rendezvényt 2018.12.18-án tartottuk meg az alapítványi óvodában.

Az ünnepi alkalomra a szülőket is meghívtuk az óvodába, s rövid, a gyerekek által előadott, a karácsonyi népszokásokra épülő színdarabbal kedveskedtünk nekik.

A rendezvény keretében felelevenítettük a karácsonyi ünnepkörhöz köthető népszokásokat, valamint a gyermekekkel közösen készített karácsonyi ajándékokat átadtuk a szülőknek.

Ezután közös étkezés keretében beszélgettünk tovább a karácsonyról, végül pedig a karácsonyi folklórhoz kapcsolódó népi játékokat játszottunk.

16.alkalom

Időpont: 2019.02.28

A rendezvényünk a farsangi népszokások, néphagyományok témakörre fókuszált. Ezt a rendezvényt 2018.02.28-án tartottuk meg.

Rendezvényünket a farsangi hagyományok köré szerveztük.

Gyerekeknek szóló zenés, táncos, minikoncert keretében elevenítettük fel a farsangi népszokásokat. A gyermekek és a szülők egyaránt nagy számban vettek részt az alkalmon, ahol a hagyományok ápolása mellett a közös étkezés és beszélgetés volt a középpontban.  

A hagyományokról folytatott beszélgetés alkalmával figyelembe vettük a gyerekek közötti különböző korcsoportok igényeit és fejlettségét, és ennek megfelelően vezettük be az új ismereteket.

A játékos, irányított, de kötetlen program megkönnyítette az ismeretek és hagyományok átadását.

 

17.alkalom

Időpont: 2019.05.09

A rendezvény célja a Civis hagyományok ápolás volt, a Civis nép kultúrájának felelevenítése.

A rendezvényen gyermekek műsorát tekinthették meg a részt vevők. A helyi hiedelmeket, szokásokat, örökségeket mesélték el egymást követve a sorba. Verses, mesés forrásokat használva mutatták be a Civis örökséget.

A rendezvény szájról szájra címet arról kapta, hogy a gyermekek népi meséket, dalokat, helyiek által született és terjesztett történeteket adtak elő.

A gyerekek élvezték a szereplést, a szülők, nagyszülők pedig örömmel nézték a kisgyermekek előadását.

 

18.alkalom

Időpont: 2019.05.10

A rendezvény fő célja a hagyományok ápolása, a közösség építése volt, azonban nem mellékes célnak tűzte ki a tehetségek felkutatását.

Fiatalok és idősek is egyaránt részt vettek a rendezvényen. A jelentkezők közt egyaránt akadtak, akik énekeltek, táncoltak, verset mondtak vagy színészkedtek. Népi tánc előadással, és helyi népdalokat éneklő versenyzőkkel is találkozhattunk.

A rendezvény nagyon sikeres volt, 150 fő látogatta meg városrészünk ki mit tud versenyét.

Minden versenyző örömmel tért haza, hiszen a rendezvény a lelkesítésről szólt, a közösség építéséről, egymás ösztönzéséről, így mindenki számára pozitív élményekkel zárult az esemény.

19.alkalom

Időpont: 2019.05.11

A rendezvény sikerrel zárult, 150 fő jelent meg és élvezte a nekik szánt programot, melyet 2019 május 11.-én rendeztünk meg.

A családok legkisebb tagjaitól az időskorúakig mindenki megtalálhatta a számára érdekes elfoglaltságot. A gyermekeknek különböző játékos programmal készültünk, simogathattak vadászgörényeket. Kirakodó vásárok, étel és ital standok várták a résztvevőket. A családok különböző programok által megismerkedhettek, baráti kapcsolatokat tudtak kialakítani.

 

20.alkalom

Időpont:2019.05.31

A rendezvény célja a hagyományok ápolás volt. Időskorúak és fiatalok is egyaránt megjelentek a rendezvényen
Gyermekek tartottak előadást a Pünkösdről, a helyi hagyományokról melyek az ünnephez köthetőek. Verseket mondtak, dalokat énekeltek, történeteket meséltek el a látogatóknak. A Pünkösdi hagyományok közé tartozik a tavaszköszöntés, a díszletek a gyermekek öltözete a tavasz hangulatát kívánta felidézni a részt vevőkben.
A rendezvény jó hangulatban telt, a részt vevők örömmel hallgatták végig az előadást.

Közösségi aktivitás erősítése (Rendezvény)

1.alkalom

Időpont: 2017.06.02

A Közösségi aktivitás erősítése a Gyermekkert Óvodában című rendezvényünk megvalósítására 2017. június 2-án került sor
a Gyermekkert Alapítványi Óvodában.
Célcsoportunk tagjait elsősorban azok a debreceni fiatal felnőttek, illetve felnőtt szülők alkották, kiknek gyermekei nap, mint
nap látogatják intézményünket, a Gyermekkert Alapítványi Óvodát. Szívesen láttuk rendezvényünkön az idősebb korosztály
tagjait is úgy, mint a nagyszülőket, volt óvodai dolgozókat. E mellett voltak az érdeklődők között családbarátok és egyéb helyi
lakosok is. A rendezvény sikerességéhez a gyermekek is hozzájárultak színes ballagási műsorukkal, így ők is részesei lehettek
a közösségi aktivitás erősítését célzó tevékenységünknek.
Lévén, hogy projektünk első rendezvényét tartottuk, így ezen a napon szót ejtett projektmenedzserünk – Moraveczné
Hutmann Katalin – az EFOP-1.3.5-16 – Társadalmi szerepvállalás erősítése a közösségek fejlesztésével című pályázati felhívás
céljairól, szükségességéről és társadalmi fontosságáról. Katalin felvázolta a hallgatóság előtt a jövőben megvalósítandó
programok, rendezvények és események céljait és azoknak a pályázati felhíváshoz való illeszkedését.
A rövid, általános tájékoztatót követően, szintén a céloknál maradva, az alábbi témák kerültek kifejtésre:
A helyi közösségek fontossága; Új és meglévő baráti kapcsolatok ápolása, továbbfejlesztése; A minőségi időtöltés fogalma és
a további, megvalósítandó rendezvényeken ennek gyakorlatban való érvényesítése; A közös családi programok jelentősége,
fontossága a felnövő gyermek szemszögéből;

2.alkalom

Időpont: 2017.06.09

Az Apák napja Martinkán című rendezvényünkre a Martinkaland tábor területén került sor 2017. június 9-én.
A résztvevők között voltak a Gyermekkert Alapítványi Óvoda dolgozói is, akik támogattak bennünket az előkészületekben
és a rendezvény programjainak megszervezésében. A rendezvény jellegéből fakadóan -- - természetesen -- -, célcsoportunk tagjait
képezték az intézményünkbe járó gyermekek és szüleik, különös tekintettel az édesapákra.
Tekintettel azokra a résztvevőkre, akik ezen az alkalmon találkoztak először projektünkkel és alapvető céljaival, tartottunk
számukra egy rövid tájékoztatót. Ismételten szó esett például a jelen pályázati felhívásban megfogalmazott célokról, azok
társadalmi fontosságáról és jelen projekthez való illeszkedéséről.
Az Apák napi rendezvényünk célja, hogy szót ejtsünk az apák XXI. századi szerepéről a családban. Szerepük tisztázása a
gyermeknevelésben, ebben való megerősítésük. Rendezvényünk fontosságát és létjogosultságát mi sem támasztja alá jobban,
mint a modern társadalmunkon belüli, egyre változó családi szerepkörök. Az informatív és példákon keresztül feldolgozott
előadást, az apák köszöntése követte. A gyermekek versmondással mondtak köszönetet édesapjuknak, szüleiknek
támogatásukért, mindennapos gondoskodásukért.
A közösségépítés jegyében, csapatos és egyéni sportprogramokkal is készültünk. Úgy, mint játékos vetélkedőkkel, focis
bajnoksággal, lovaglással és gyermek-apa baseball-al. Mindezeket egy közös ebéd követte.
E tartalmas napot közös túrázással, tartalmas beszélgetésekkel zártuk.

3.alkalom

Időpont: 2018.10.26

Eseményünket 2018 10.26-án 15:00-tól tartottuk meg a Gyerekkert Alapítványi Óvoda egyik termében.

Rendezvényünkön egy régi-új hagyományt elevenítettünk meg ez óvoda falain belül, a Halloweent.

Fontosnak tartjuk elkülöníteni a halloween ünnepét a mi mindenszentek ünnepünktől, melyet sokat hajlamosak összekeverni. A halloween ősi kelta hagyományokból kialakult autentikus ír ünnep október 31. éjszakáján, amit elsősorban az angolszász országokban tartanak. Az ünnep 1840 körül került Észak-Amerikába, amikor sok elszegényedett ír földműves vándorolt ki Írországból, akik magukkal vitték az ősi kelta eredetű népszokásaikat és hitvilágukat is. A történelem során több hasonló római kori ünnep is elvegyült a kelta halálkultusz samhain nevű ünnepével, ezért mai állapotában ez az autentikusnak ismert pogány ünnep az ókori mediterráneumból származó elemeket is tartalmaz, amely kiegészült az ír nép szokásaival és az észak-amerikai, nyugat-európai vidám ünnepi és gasztronómiai bolondozással, töklámpás faragással, jelmezes kéregetéssel, beöltözős partikkal, almahalászattal is.

A gyerekek nagyon élvezik a jelmezes, beöltözős eseményeket és egy kis műsorra is készültek szüleik részére, így mindenki nagyon jól érezte magát. Az októberhez és a halloweenhez hozzátartozik a sütőtök is, az eseményen fogyasztott ételek szinte mindegyike tartalmazott valamennyit ebből a rendkívül ízletes és mindemellett egészséges zöldségből.

Közösségi aktivitás erősítése

1.alkalom

Időpont: 2017.06.22

Csapatépítő, kollegialitást erősítő eseményünket a Kemény Zsigmond Utcai Óvodában valósítottuk meg 2017 június 22-én.
Az eseményen részt vettek a Gyermekkert Alapítványi Óvoda és a Kemény Zsigmond Utcai Óvoda dolgozói.
Bemutattuk nekik – a számukra ekkor még ismeretlen – pályázati projektünket és megismertettük velük annak céljait.
A kollegialitás és kapcsolatteremtés jegyében közös diskurzust folytattunk olyan szakmai témákban, melyek minden óvodai
nevelőt, pedagógust és munkatársat érinthetnek, illetve érintenek a mindennapokban. Megosztottunk egymással
gyakorlatias praktikákat a gyermekgondozással és fejlesztéssel kapcsolatban.
Külön szót ejtettünk a szakmai utánpótlást jelentő, fiatal pályakezdő munkatársainkról. Esetükben a könnyebb
beilleszkedés, szakmai fejlődést és egyéb jövőbeni kilátásokat vettük górcső alá. Konszenzusra jutottunk a mentor, mint
tudást átadó, tapasztalt munkatárs szerepének nélkülözhetetlenségében.
Nem mentünk el a nehéz helyzetben élő családok (munkanélküliség) vagy a fogyatékkal élő családtagok segítése, támogatása
téma mellett sem. Rendkívül fontos, hogy az óvodák és dolgozóik, hogy tudják leginkább segíteni ezeket a családokat.
A mindvégig jó hangulatú esemény végére új ismeretségek köttettek a résztvevők között. Bízunk benne, hogy a jövőre nézve
is kedvező együttműködés alapjait fektettük le.

2.alkalom

Időpont: 2017.08.28

A Konfliktuskezelő technikák megismerése, gyakorlása a jóga segítségével rendezvényünk megvalósítására 2017 .08.28-án került sor. 
A tevékenység során megismerkedhettünk a mediáció egy bensőségesebb formájával, amely nem csupán a lellei egészséget, hanem a bennünk rejlő feszültségeket is képes feloldani. A program keretében megismerkedtünk különböző konfliktushelyzetek megoldására irányuló megoldási szempontokkal és ehhez gyakorlati példákat vettünk. Ennek jelentőségét abban láttuk, hogy a kifejtett gyakorlatok olyan légzéstechnikákat alkalmaznak, amelyek segítenek a helyzet megoldásában. Ennek keretében sikerült ráéreznünk a figyelem és összpontosítás jótékony hatására, és az instmktor segítségével ezeket specifikusan az életben fellelheti napi konfliktusaink megoldására irányítottuk. 
A gyakorlatok során a légzéstechnikák folyamatosa alkalmazása módszereket biztosított számunkra, hogy a konfliktus megjelenése során hidegvérrel tudjuk gondolkozni, és a probléma megoldására törekedjünk, ne pedig az agresszió és félelem uralkodjon el rajtunk. 
A programban lehetőségünk nyílt megismerni egy újfajta konfliktuskezelést, amely kifejezetten az összpontosítás, a figyelem, és a nyugalom köré csoportosul. Amint láttuk, ezek a gyakorlatok sikeresen vezették át az elméleti mediációt, egy gyakorlati síkra. 
A program keretében láttuk, hogy az egységes társadalmi segítségnyújtás eredményes konfliktuskezelő módozata lehet a közösségen belül felmerő problémáknak. 

3.alkalom

Időpont: 2017.09.28

A közös almaszüret rendezvényünk megvalósítására 2017 .09 .28-án került sor. 
Az esemény során közösségi aktivitást növelő tevékenység keretében egyrészről megismerkedhettünk az almaszüret természetes mechanizmusával, a gyümölcs jellegzetes tulajdonságaival, az érési folyamattal. A program keretében felvilágosítást kaptunk az almaszedés veszélyeiről, a megérett almák felismeréséről, helyes leszedési módozatokról, az almák helyes tárolási módjairól, valamint alternatív felhasználásukról. 
A tevékenység során előtérbe került a családok közös munkavégzése, mint összetartozást növelő folyamat, kifejezetten ügyelve a gyermekek egészséges fejlődésére. 
Előtérbe helyeztük a csoportos munkavégzés alapvető előnyeit, annak társadalmi hasznosságát, a szüreti kultúra elemét és annak integrációs szerepét a társadalmunkban. 

4.alkalom

Időpont: 2017.10.12

A Kis Huszárok című rendezvényünk megvalósítására 2017 .10.12-án került sor.
A program során a gyermekek számára olyan eseményt szerveztünk, ahol lehetőségük volt készségeiket fejleszteni, így
színjátszás keretében megismertettük őket a helyi hagyományok és kulturális örökségük lényegi elemeivel. A rendezvény
során alkalom nyílt olyan közösségi összetartozást növelő eseményen részt vennünk, ahol a gyermekek egészséges
fejlődésének érdekében növeljük a csoportban való gondolkozásukat.
Kézműves foglalkozások során alkalmunk volt megismerni a térség kultúráját, és annak megőrzésére és továbbadására
közösséget formáló tevékenységeket végeztünk.
A gyermekek, az egészséges fejlődését szem előtt tartva, továbbá a testi, lelki, szellemi fejlődésük érdekében a magyar
népszokásokhoz megfelelő programok keretében fejleszthették és bővíthették kulturális ismereteiket.

5.alkalom

Időpont: 2017.10.13

A Közösségi aktivitás erősítése egészséges életmód és az emberi test megismerése nevű program 2017. október 13. (péntek), 9:30 -11:30 között lett megrendezve. 
A program során a gyermekekkel megismertettük az orvostudomány alapvető elemeit, kifejezett hangsúlyt helyezve arra, hogy esetleges félelmeiket leküzdhessék, illetve azokat kezelni tudják. A program már több országban ismert, sikerei abban mutatkoztak meg ezen alkalommal is, hogy olyan környezetbe helyeztük a gyermekeket, ahol teljes biztonságban érezhették magukat. 

Megismertettük velük az orvoslás menetét, annak jótékony hatását, így elemi szinten hatva a felfogásukra, hogy a jövőben félelmek nélkül tudjanak szembenézni az esetlegesen felmerülő betegségekkel, főként, ha ez olyan környezetben történne, ahol orvosok jelenléte bizonyos. 

A program menetében felkeltettük érdeklődésüket az orvostudomány iránt, melyet játékok, és játékos szimulációk segítségével értünk el. Ebben az időben a gyermekek maguk is orvosokká válhattak, így e szempont szerint közelítették meg a biztonságos, de számukra félelemkeltő eszközöket. 
Kifejezett hangsúlyt helyeztünk arra, hogy folyamatosan figyeljenek betegeikre, ezzel elősegítve a segítségnyújtás, mint alapvető magatartás megalapozását. 

6.alkalom

Időpont: 2017.12.15

 

7.alkalom

Időpont: 2018.04.18

Eseményünk a népi hagyományok ápolására, illetve a néptánc témakörére fektette a hangsúlyt, amelyet 2018.04.18-án tartottunk meg.
A gyermekek egy néptánc bemutatóval kedveskedtek a résztvevőknek, ezzel azt közvetítve, hogy az óvodának fontos, hogy a gyermekek tisztában legyenek a régi táncokkal, továbbá hagyományokkal is.
A későbbiekben programként szerepel, hogy a gyerekek régi népszokásokat adjanak elő a résztvevőknek.
Az előadás nagyon érdekes volt, hiszen voltak olyan szokások, amelyeket a szülők sem ismertek, ezzel tágítva az ők ismeretkörüket is. A néptáncot szintén nagyon élvezték a résztvevők, mivel a gyerekek nagyon készültek erre az előadásra, és természetesen jól sikerült.
Ezenkívül a gyerekeknek is rendeztek játékos programokat, amiket nagyon.

 

8.alkalom

Időpont: 2018.04.23

Eseményünket 2018 04.23-án tartottuk meg és az egészséges életmód és a mozgás szerepe a családok életében jegyében telt.
Hangsúlyoztuk az előadáson, hogy mennyire elengedhetetlen a sport, és mennyi minden megelőzhető, ha rendszeres mozgással egészítjük ki a mindennapjainkat.
Számos jótékony hatással bír az is, ha a mozgás mellett úgy is táplálkozunk, hogy tudja hasznosítani a szervezetünk. Manapság nagyon nehéz beszerezni olyan termékeket, amelyek bizonyítottan prémium minőséget képviselnek.
Résztvevőinkkel megvitattuk azt is, hogy ezt igen nehéz megoldani, mivel anyagi vonzatai van annak, ha olyan minőségű termékeket vásárolunk, ami megfelelő.
Az esemény végén a résztvevőink arra jutottak, hogy megpróbálnak mindig egy kicsivel többet mozogni, illetve megfelelőbb termékeket vásárolni a jövőben.

 

9.alkalom

Időpont: 2018.04.24

 

 

 

10.alkalom

Időpont: 2018.04.26

 

 

11.alkalom

Időpont: 2018.04.27

12.alkalom

Időpont: 2018.05.10

Eseményünket 2018 05.10-én 15:30-tól tartottuk meg a Gyerekkert Alapítványi Óvoda egyik termében az egészséges életmód és a mozgás, mint az egészség kulcsa jelszavával.

A programokkal igyekeztünk kihangsúlyozni ennek fontosságát és bevonni minden résztvevőt, hogy maguk is megtapasztalhasság, hogy a mozgás nem csak fizikailag, de szellemileg is jót tesz az egészségnek.

Az esemény rendkívül emelkedett hangulatban telt, a gyerekek kifejezetten élvezték a futóversenyt és a különböző vetélkedőket.

 Célja volt, hogy közelebb hozza a családokat, gyerekeket egymáshoz és megtanítsa őket hogyan versenyezzenek egymással jó hangulatban és motiválja az embereket a mindennapi mozgásra és, hogy hogyan tegye élvezetessé azt.

Számos játékos feladat volt, amelyeknél mindenki tudta kamatoztatni a tehetségét és megmutatni elhivatottságát a sportok iránt.

 

13.alkalom

Időpont: 2018.05.24

Eseményünket 2018 05.24-én 15:30-tól tartottuk meg a Gyerekkert Alapítványi Óvoda egyik termében.

A rendezvénynek fontos szerepe volt, hogy a családokat, gyerekeket közelebb hozzuk egymáshoz és együtt tölthessenek el egy vidám délutánt kicsit kiszakadva a megszokott hétköznapokból.

Ennek elérése végett amatőr színelőadások voltak láthatóak, amelyek nagyon jó hangulatban teltek, a közönséget a nagy kacajok és a jókedv jellemezte. Kicsiknek és nagyoknak egyaránt szórakoztató produkciók voltak, a szülők pedig büszkén örökítették meg az utánozhatatlan előadásokat.

Rengeteg étel és ital állt a vendégek rendelkezésére, szendvicsek, minden féle sütemény és édesség csillapította a jelenlévők étvágyát.

 

14.alkalom

Időpont: 2018.05.25

Eseményünk a Matiné gyerekeknek, színelőadások címmel került megrendezésre 2018. május 25-én, pénteken 15:30-17:30 között a Gyermekkert Alapítvány Óvodában.

Az óvoda termében matiné jellegű rövid előadások és színielőadások voltak láthatóak a programon résztvevőknek, amelyek nagyon látványosak és szórakoztatóak voltak, kiváltképp a szülőknek.

Hozzájárultak a jó hangulathoz az ételekkel dugig megrakott asztalok is, megtalálhatóak voltak az otthon elkészített házisütemények, sós nassolnivalók és persze szendvicsek és üdítők is.

 

15.alkalom

Időpont: 2018.09.19

Eseményünket 2018 09.19-én 16:30-tól tartottuk meg a Gyerekkert Alapítványi Óvoda egyik termében.

A rendezvényen a helyes életciklus kialakításának fontosságáról esett szó. A gyermekek életében elengedhetetlen a következetesség, ennek hiánya a gyermek életében magával hozhatja a biztonságérzet, az állandóság hiányát.

Fontos, hogy például bizonyos cselekvések állandóak legyenek, például reggelizünk vagy nem az óvodába/iskolába indulás előtt. Meddig maradhat fent este általában a gyermek, mikor van az esti fürdetés, vagy van-e mese lefekvés előtt. Ahhoz, hogy ezeket az aprónak tűnő dolgokat következetesen tudjuk tervezni, az egész napot így kell végiggondolni.

Azzal, hogy a szülő kialakít egy állandó életvitelt, életciklust, a gyermek életét is következetessé, kiszámíthatóvá teszi, ezzel pedig a gyermek érzelmi stabilitását is megőrzi. A helyes életciklus kialakításához szükséges a helyes, előrelátó tervezés és idő gazdálkodás is, így ehhez adtunk hasznos tanácsokat, tippeket a résztvevőknek. Az esemény jó hangulatban telt, a szülők pedig sok hasznos információval gazdagodtak a végére.

16.alkalom

Időpont: 2019.05.02

Az eseményünk témája, az anya családban betöltött szerepe volt. Ezt az eseményt 2019.05.02.-án tartottuk meg.
A résztvevők egyhangúan egyetértek abban, hogy minden családtagnak megvan a maga szerepe, feladata. Az anya
képviseli a gondoskodást, megértést. Az otthon érzet kialakítója. Az anya érzelmi eszközökkel hat a családtagokra,
ezzel őrzi meg szerepét.
Beszéltünk Bálint Alice „archaikus szeretet” elméletéről, arról mik is kötik össze az anyát gyermekeikkel.
Közösen összegyűjtöttük azokat a „tenni valókat” melyeket anyai kötelességek közé sorolnak az emberek. Ezután
megosztották saját tapasztalatukat, családi berendezkedésüket a résztvevők.
Végül lehetőség adódott esetleges problémák felvetésére, és segítségnyújtásra.

17.alkalom

Időpont: 2019.05.07

Az esemény céljának tűzte ki, hogy a gyermekek sport iránti lelkessége motiválja a szülőket is a rendszeres mozgásra.
Az esemény jó hangulatban telt, a gyerekek különböző atlétikai, sport gyakorlatokat mutattak be szüleiknek A szülők
látták, hogy mennyire lelkesek a gyerekek, hogy szívesen sportolnak.
A program ösztönözni kívánta a családokat a sportolásra, arra, hogy a gyermekeknek kiváló időeltöltés illetve felhívta
a figyelmet a mozgás fontosságára, és arra, hogy, fizikai hatásai mellett szellemileg is pozitívan hat.
Valamint a program során bebizonyosodott, hogy a sportolás kitűnő eszköze a társadalmi, közösségi élet javítására,
kapcsolatok erősítésére vagy kialakítására.

18.alkalom

Időpont: 2019.05.20

A rendezvény a közösség építését tűzte ki céljául.
A programon számos család vett részt, kisgyermekek, szülők egyaránt. A rendezvény alkalmával ügyességi feladatok,
közös játékok, versenyek várták az érdeklődőket. A családok közösen ismerkedhettek meg az erdő, puszta
növényvilágával, A szülök gyermekeikkel közösen táncos koreográfiát tanulhattak meg, és élvezhették a természet
szépségeit.
Az esemény jó hangulatban telt, a családok összekovácsolódtak, kapcsolatok alakultak

19.alkalom

Időpont: 2019.05.23

Az esemény témája a nemzeti kulturális értékek átadása volt.
A rendezvényen a gyermekek előadásán keresztül került felelevenítésre Debrecen kulturális értékei. Az előadásokat
a gyermekek önfeledten adták elő, a nézők pedig élményekben gazdagon távoztak.
Említésre kerültek olyan nemzeti kulturális értékek melyek már feledésbe merültek, a mai napokban is élő kultúra
mellett a régebbi korok értékei is részét képezték az előadásoknak.
Debreceni jelentős személyek kulturális örökségei, a nemzeti értékek, kulturális színhelyek alkották az előadásokat.
A részt vevők a hangulatos előadások mellett, jobban megismerkedhettek Debrecen értékeivel.

 

20.alkalom

Időpont: 2019.05.24

 

Családok megerősítése, fiatalok felelős életre nevelése

1.alkalom

Időpont: 2017.06.22

2.alkalom

Időpont: 2017.06.24

Az elvégzett tevékenység összefoglalása 

A családok és azon belül is elsősorban az idósek szerepének megerősítése volt a célunk a családon belül 2017. június 24-én megrendezett programunkkal. 
Programunk célcsoportját a 60 éven felüli, idős vagy idősödő személyek képezték, kiknek életminőségét e közösségi programba való bevonással kívántuk javítani. 
Elsődleges célunk ezen emberek aktivitásának növelése olyan programokon keresztül, melyek segítik a mozgáskulttírájuk fejlődését a mindennapi életük során, illetve a mozgásra való igény megteremtését a résztvevőkben. Fontos volt számunkra, hogy a szűk családi körön kívül, olyan személyekkel is megismerkedjenek az idősek, akik -életkorukból adódóan is - hasonló problémákkal küszködnek, mint ők maguk. Megmutatni nekik, hogy vannak kikapcsolódási lehetőségek az idősödő korú személyeknek is. Ennek érdekében felhívtuk a figyelmüket az általunk szervezett további rendezvényekre, illetve a Debrecenben és környékén megrendezésre keriilő programokra. 
A s7..enior tánc és 7..ene jóvoltából sikerült kimozdítanunk ezeket az idős embereket megszokott élethelyzetükből. A felszabadult légkör hatására könnyebben n1dtak kapcsolatot kialakítani egymással. 
A program végeztével új kapcsolatok szövődtek az idős személyek között. Megfogalmazódott az igény további, akár nyugdíjas, programok szervezésére is. 

3.alkalom

Időpont: 2017.06.29

A családok és azon belül is elsősorban az idősek megmozgatása, aktivizálása volt a célunk a 2017. június 29-én megrendezett beltéri programunkkal. 
Programunk célcsoportját a 60 éven felüli, idős vagy idősödő személyek képezték, kiknek életminőségét e közösségi programba való bevonással kívántuk javítani. 
Elsődleges célunk ezen emberek aktivitásának növelése olyan programokon keresztül, melyek segítik a mozgáskultúrájuk fejlődését a mindennapi életük során, illetve a mozgásra való igény megteremtését a résztvevőkben. 
A tánc helyett, most a mindennapokban is könnyen elvégezhető testgyakorlatokat mutattunk be a résztvevőknek. Rendhagyó módon, táncelemeket is belecsempésztünk a gyakorlatokba, melyeket kizárólag csak párosan tudtak elvégezni a célcsoporttagok. Az egészséges eletmód megteremtésének jegyében, további célunk volt, hogy együttműködésre, közös feladatmegoldásra sarkalljuk a résztvevőket. 
A közös mozgásba csak olyan gyakorlatokat emeltünk bele, melyeket a különböző ízületi fájdalmakkal, betegségekkel küzdő résztvevőink is el tudtak végezni. 
A célcsoporttagokra ismételten nem lehetett panaszunk, hiszen sikerrel vették az akadályokat, szívesen működtek együtt kortársaikkal. 

4.alkalom

Időpont: 2018.01.17

A programot 2018. január 17-én tartottuk meg az alapítványi óvodában, ahol a gyermekek neveléséhez köthető előadás keretében akartuk a családokat a felelősségteljesebb családi életre tanítani.

Az első szegmensben azokat az esetek vizsgáltuk meg, hogy mikor szükséges a gyermek számára olyan nevelési módszereket alkalmazni, amelyek egyéni bánásmódot igényelnek.

Az alkalom kapcsán próbáltuk kiszűrni a kivételes tehetséggel rendelkező gyermekeket és a szülőknek támogatást nyújtani, hogyan viszonyuljanak a jövőben kialakuló problémákhoz. Ezekhez iránymutatást igyekeztünk adni, hogy az ilyen esetekben milyen nevelési módszerek hatékonyak.

A végén a teszteket egyénileg is megbeszéltük és személyre szabottan iránymutatást adtunk a szülőknek

5.alkalom

Időpont: 2019.05.07

 

A programot 2018. január 17-én tartottuk meg az alapítványi óvodában, ahol a gyermekek neveléséhez köthető előadás keretében akartuk a családokat a felelősségteljesebb családi életre tanítani.

Az első szegmensben azokat az esetek vizsgáltuk meg, hogy mikor szükséges a gyermek számára olyan nevelési módszereket alkalmazni, amelyek egyéni bánásmódot igényelnek.

Az alkalom kapcsán próbáltuk kiszűrni a kivételes tehetséggel rendelkező gyermekeket és a szülőknek támogatást nyújtani, hogyan viszonyuljanak a jövőben kialakuló problémákhoz. Ezekhez iránymutatást igyekeztünk adni, hogy az ilyen esetekben milyen nevelési módszerek hatékonyak.

A végén a teszteket egyénileg is megbeszéltük és személyre szabottan iránymutatást adtunk a szülőknek

6. alkalom

2020.02.18.

7. alkalom

2020.02.18.

8. alkalom

9. alkalom 

10. alkalom

11. alkalom

12. alkalom

13. alkalom

14. alkalom

15. alkalom

16. alkalom

17. alkalom

18. alkalom

19. alkalom

20. alkalom

21. alkalom

22. alkalom

23. alkalom

24. alkalom

25. alkalom

26. alkalom

27. alkalom

28. alkalom

29. alkalom

30. alkalom

 

 

Generációk közötti együttműködés

1. alkalom

2019.06.07

Szakmai fórumok és rendezvények

1 alkalom

Időpont: 2019.05.18

A rendezvény célja a generációk közötti kapcsolat erősítése, érzékenyítése volt.
A rendezvényen a kisgyermekek és időskorúak is egyaránt részt vettek. Az egyes generációk sajátosságaira hívtuk fel
a figyelmet és párhuzamokat kerestünk a többi generációval. A rendezvény a kapcsolatok erősítésére, a megértésre
épült.
Különböző előadásokat hallgathattunk meg több generációt átölelő témákban.

2. alkalom

2019.05.18.